Çene Eklemi Bozuklukları

Çene eklemi ve sistemdeki yapısal ve işlevsel bozukluklara genel olarak temporomandibular eklem (TME) bozuklukları denir. Bu, çiğneme sisteminde ve çene ekleminde klik sesleri, gıcırdama, kilitlenme ve ağrı anlamına gelebilir.

Çene eklemi ve çiğneme sistemi bozuklukları genel olarak temporomandibular eklem (TME) bozuklukları olarak adlandırılır. Bu, çiğneme sisteminde ve çene ekleminde klik sesleri, gıcırdama, kilitlenme ve ağrı (miyofasyal ağrı) anlamına gelebilir. Diş Sıkma, bu bozukluklara sebep olan en önemli etkenlerden biridir ve gün boyu biriken stresin uykuda ortaya çıkmasıdır. Kişi çenelerini sıkı bir şekilde kapatır veya dişlerini birbirlerinin üstlerinde kaydırarak hareket ettirir. Bu alışkanlık dişlerin aşınmasına veya kırılmasına, dişetlerinin çekilmesine ve sıcak-soğuk hassasiyetine, baş, boyun, kulak ve sırt ağrılarına, ağız açma miktarında kısıtlılığa veya hiç açılamamasına, eklem bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyete veya ağrıya, yemek yerken eklemlerden ses gelmesine neden olur.

Bu bozukluklar üç kategoriye ayrılabilir:

 • oklüzopati – dişler ve maloklüzyonlarla ilgili
 • miyopati - çiğneme kasları ile ilgili
 • artropati – kemikli çene eklemi ve yapılarıyla ilgili, örneğin romatizma, artrit veya bir kazanın sonuçları.

Tüm nüfusun yaklaşık %10'u çiğneme sistemi bozukluklarından muzdariptir. Ağrı ve fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkarsa tedavi edilmeleri gerekir. Kadınlar erkeklerden, genç insanlar yaşlı hastalardan daha fazla etkilenir.

Bir TME bozukluğunun belirtileri şunları içerebilir:

 • ağzını tamamen açamamak
 • çene eklemi çıkığı
 • ağzı açarken ve kapatırken tıkırtı sesleri, taşlama veya sürtünme
 • kulaklarda, boğazda, boyunda, servikal omurga ağrısında yayılan ağrı
 • dişler birbirine uymuyor
 • kulak çınlaması
 • baş dönmesi

Çene Eklemi Bozuklukluk Nedenleri

Çoğunlukla belirsizdir ve çok nedenlidir. Stres, zorlanan ortodontik tedaviler, kazalar, gelişimsel bozukluklar, hatalı protezler, taşlama, endokrin bozukluklar, duygusal gerginlik içerebilir.

Çene Eklemi Bozuklukluk Teşhisi

Detaylı konuşmalar, hasta ve modellerde enstrümantal ve klinik fonksiyon analizleri, çene ekleminin ölçüm ve analizleri, oklüzal muayeneler yoluyla çiğneme sistemi bozuklukları tespit edilebilir. X-ray fotoğrafları ve isteğe bağlı olarak 3D X-ray, yapısal nedenlerin tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Çene Eklemi Bozuklukluk Tedavisi

TME tedavisi: örneğin ısırık atelleri, ağrı kesici ilaçlar, TENS (transkutanöz elektriksel sinir uyarımı), tetik nokta infiltrasyonları, otojenik eğitim, fizik tedavi ve osteopati gibi geri dönüşümlü tedavilerin kullanılması önemlidir.

Akut ağrı durumunda, Aualizer olarak adlandırılan su dolu ısırma pedleri ve isteğe bağlı olarak analjezikler rahatlama sağlayabilir.

Aqualizerler 2-3 haftadan uzun süre giyilmemelidir. Akut semptomlar düzeldiğinde, diş hekimi fonksiyonel analiz ve kalıplama ve ısırma atelleri hazırlama gibi daha ileri adımlar atabilir.

Randevu veya bilgi almak istediğiniz tedavi seçeneği aşağıdakilerden hangisidir?

Hangi tarih sizin için uygun olur?

Ziyaret edecek kişi bilgilerinin girerek randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

* alanlar zorunlu girilmesi gereken bilgilerdir

Randevu işlemi başarıyla tamamlandı!

Değerli misafirimiz, belirttiğiniz tarih ve kişi bilgileri doğrultusunda randevu talebinizi aldık. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Güngören En Yakın Dişçi Güngören En Yakın Dişçi

İstanbul'da Üst Düzey Diş Hekimliği ve Tedavi Polikliniği!

Tek bir yerde eksiksiz diş hizmeti sunan modern poliklinik İstanbul Efe Diş Polikliniği, sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.

Kalite, mükemmellik ve müşteri dostu olan kurumumuz; üst düzey hizmet vermeyi ilke edinmiş, işini severek yapan hekimlerden kurulu, uygun fiyata kaliteli hizmeti sunmayı amaçlayarak istanbul ve diğer illerden gelen misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.

Polikliniğimiz periodontik tedavi, implantoloji, cerrahi implantasyon, diş kronu oluşturma gibi diş protezleri, ortodontik tedavi ve her türlü ağız cerrahisi konularında uzmanlaşmıştır.

İdeal bir seçim olması muhtemel nedenlerimiz;
 • Kaliteli diş tedavi hizmetinin uygun fiyata sunulması,
 • Keyifli ve hijyenik çalışma ortamı ile misafirlerimizin tedavi süresince rahatlığı üst düzeye çıkarmamız,
 • Sektörde edindiğimiz başarıların yanı sıra engin bilgi birikimine sahip hekimlerimiz,
 • Polikliniğimizi sağlıklı ve güzel dişler için ideal bir seçim haline getirmektedir. En iyi görünüm, sağlık ve başka bir güzel gülümsemeye katkı sağlayacağımızı bildiğimiz için gelişinizi dört gözle bekliyoruz!

Sağlık Turizmi

Tedavi sürecinizi, harika bir tatile dönüştürüyoruz.

Tedavi Planlaması

Panoramik röntgen ve fotoğraf göndermenizi ve bizden beklentilerinizi iletmenizi rica ederiz. Diş hekimi ekibimiz durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun diş tedavi planı hakkında yaklaşık fiyat, konaklama ve Türkiye'de kaç gün kalmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Randevu Al
Tedavi Planlaması

Seyahat ve Konaklama

Size göndermiş olduğumuz tüm detaylı tedavi planlamasından memnun kaldığınızda kendinize en uygun tedavi tarih aralığını belirleyebilirsiniz. Size konforlu bir konaklama deneyimi yaşatacak seçeneklerimizden birini seçerek uçuşunuzu planlayabilirsiniz.

Randevu Al
Seyahat ve Konaklama

Taşıma

Sizleri özel VIP aracımız ile havalimanında karşılıyoruz. Hasta koordinatörümüz tüm tedavi süreciniz boyunca yanınızda olacaktır. Türkiye'deki havalimanı, oteliniz ve diş merkezimiz arasındaki tüm ulaşımlarınızda sizden hasta koordinatörümüz sorumlu olacaktır.

Randevu Al
Taşıma

Tedaviye Başlama

Sizi hava alanından aldıktan sonra İstanbul'daki diş merkezimize getiriyoruz ve aynı gün hiç vakit kaybetmeden tedavinize başlıyoruz. Efe Diş Polikliniği Türkiye, en son teknoloji ekipmanlardan destek alarak tedavinizi kısa sürede tamamlayabilmektedir.

Randevu Al
Tedaviye Başlama

Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Türkiye'de diş tedavinizi mükemmel bir tatile dönüştürüyoruz. Türkiye'deki diş merkezimizde günlük tedavileriniz ortalama 1 saat sürecektir. Geri kalan zamanınızı İstanbul'un turistik ve tarihi yerlerini gezerek geçirebilirsiniz. Türkiye'de harika bir diş tatili sizi bekliyor.

Randevu Al
Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Tedavi Sonrası

Güvenli, başarılı tedavilerle hastalarımıza kalıcı sonuçlar sağlıyoruz. İstanbul, Türkiye'deki diş tedavinizden sonra, tüm hayatınız boyunca bizimle iletişim halinde olabilirsiniz. Her hastamızı Efe Diş Polikliniği ailesinin bir parçası olarak görüyor ve onlara her türlü desteği sağlıyoruz.

Randevu Al
Tedavi Sonrası

Özel Efe Güngören Diş

Fotoğraf Galerisi

Özel Efe Güngören Diş

Basın ve Medya

Özel Efe Güngören Diş

Size nasıl yardımcı olabiliriz?