TEDAVİLER

IMPLANT TEDAVİSİ

Diş eksikliklerinde çiğneme fonksiyonunu ve estetiği tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan üretilen ve üzerine çeşitli materyallerle protez yapılabilen yapay diş kökü uygulamasına kısaca implant diş tedavisi diyebiliriz .Tek diş eksikliğinde yada çoklu diş eksikliklerinde implant diş yerleştirmeye uygun çene kemiği varsa tüm bireylere implant diş tedavisi uygulanabilir. Sağlık durumu müsait olan ileri yaşlardaki hastalara implant diş tedavisi uygulanabilmekteyken , kemik gelişimi tamamlanmamış hastalara implant diş tedavisi uygulanamaz.

Yalnızca implant diş tedavisi nin yapılacağı bölge, lokal anestezi ile hastanın hiçbir şey hissetmeyeceği şekilde uyuşturulur ve implant diş 10 dakika içerisinde kemiğe yerleştirilir. İşlem sonrasında kullanılması gereken ilaçlar ve uygulanması gereken kurallar hastaya anlatılıp hastamız dinlenmesi için evine uğurlanır.İyileşme sürecine bağlı olarak 3, 4 veya 6 ay sonra protez diş yapımı için hasta çağrılır ve implant diş üstü protez yapımı 3 gün içinde tamamlanır ve hastamız en hızlı ve sağlıklı biçimde yeni dişlerini rahatlıkla kullanmaları için gerekli bilgiler verilerek uğurlanır.

İmplant diş, özellikle tek diş eksiklikleri nde hem uygun kemik mevcudiyeti nedeniyle hem de köprü diş tedavisinden daha koruyucu olması nedeniyle tercih edilmektedir.İmplant diş tedavisi, çoklu diş eksiklikleri nde ya da tam dişsizlik durumlarında hastanın hareketli protez yerine sabit protez kullanmasına imkan sağlamaktadır.

İmplant diş tedavisi uygulanacak bölgedeki kemik yetersizse implant diş yapımından önce veya implant diş yapımı sırasında hastanın kendisinden alınan veya dışarıdan alınan greft (kemik tozu) materyalleriyle o bölgedeki kemik, implant diş yapımına uygun hale getirilebilir.

All ON FOUR
Tam dişsizlik vakalarında uygulanan bir implant diş tedavisi tekniğidir. Hareketli protez kullanmak istemeyen ve standart sabit protez yapılabilecek çene kemiğine sahip olmayan hastalara uygulanır. Belirli açılarla tek çene kemiğine yerleştirilen 4 (dört) implant diş ve üzerine aynı gün yapılan geçici sabit protez diş tedavisinin ilk aşamasıdır. 3 (üç) ay beklendikten sonra daimi sabit protez diş yapılır. Standart implant diş uygulamaları gibi lokal anestezi ile yapılır ve işlem sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Diğer implant diş uygulamalarına göre daha yeni bir tedavi olmasına rağmen yapılan bilimsel çalışmalarda uzun dönem takiplerinde yüksek başarı oranına sahip olduğu tespit edilmiştir.