Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > Zirkonyum

Sinüs Lifting

Güçlü ve sağlıklı diş implantlarına giden yol her zaman basit değildir, ancak gerektiğinde sinüs kaldırma prosedürü kesinlikle dolgun ve sağlıklı bir gülümsemeye giden yolda bir adımdır. Bu nispeten yaygın prosedür, önemli kemik kaybından sonra bile diş implantlarının tüm avantajlarından yararlanmayı mümkün kılar.

Sinüs Lifting Prosedürü Nedir?

Sinüs kaldırma/büyütme olarak da adlandırılan sinüs lifting, diş implantlarının yerleştirilmesini kolaylaştıran bir prosedürdür. Bazı hastalar diş implantlarına ihtiyaç duyar, ancak kemik kaybı yaşar, bu nedenle implantlar için gerekli olan yeterli kemik desteğine sahip olmazlar. Sinüs büyütme ameliyatı yaptırarak ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.

Bu prosedür, diş implantları için gerekli olan üst çenedeki kemik miktarını arttırır. Bu, diş implantı hastaları için en yaygın kemik aşılama prosedürlerinden biridir.

Çoğu zaman sinüs büyütme, tam ağız rekonstrüksiyonu sırasında yapılan birçok prosedürden biridir.

SİNÜS BÜYÜTMESİNE KİMLER İHTİYAÇ DUYAR?

Son 25 yılda, diş implantları daha kolay erişilebilir hale geldi ve onları giderek daha yaygın bir diş prosedürü haline getirdi . Daha fazla insan eksik dişlerin yerine diş implantları yaptırdıkça, sinüs asansörleri de daha yaygın hale geldi.

Çenenizin arkasında, sinüslerinizin yakınında dişleriniz ve çene kemiğiniz eksikse sinüs büyütme gerekebilir. Bu bölgedeki çene kemiği ve dişler, doğum kusurları, periodontal hastalık, kanser, diğer tıbbi durumlar veya sadece doğal iyileşme süreci nedeniyle kaybedilebilir. Sinüsleriniz üst çenenize çok yakınsa ve implantı yerleştirmek için daha fazla alana ihtiyacınız varsa sinüs lifting de kullanılabilir.

SİNÜS BÜYÜTME İŞLEMİNDEN ÖNCE NE OLUR?

Sinüs kaldırma temelde bir kemik naklidir. Bir yerden bir kemik kullanıyorsunuz ve onu üst çenenizde kullanıyorsunuz. İlk adım, ameliyatta kullanılan kemiğin nereden geleceğini belirlemektir.

SİNÜS BÜYÜTME İŞLEMİ SIRASINDA NELER OLUR?

Sinüs lifting işlemi güvenli ve basit bir işlemdir. Tüm işlem 90 dakika ila iki saat arasında sürer.

SİNÜS BÜYÜTME SONRASI NE OLUR?

Hastalar anesteziden uyandıktan sonra evlerine gidebilirler. Sinüs kaldırma prosedüründen sonra çoğu hasta biraz şişlik ve kanama yaşar, ancak çok az rahatsızlık hisseder. İyileşmenin en önemli kısmı kemik grefti yerinde tutmaktır, bu nedenle burnunuzu sümkürmekten (veya mümkünse hapşırmaktan) kaçınmak önemlidir. Bunlardan herhangi biri kemik grefti materyalinin hareket etmesine ve dikişleri gevşetmesine neden olabilir.

Eve gittiğinizde, muhtemelen burnunuzu nemli tutmak için tuzlu su spreyi, tıkanıklığı ve şişmeyi önlemek için bir reçete, ağrı kesici bir ilaç reçetesi, bir antibiyotik ve/veya enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacak bir antimikrobiyal gargara alacaksınız. Çoğu hasta, normal aktivitelerine devam edebilene kadar yaklaşık bir gün boyunca bölgenin etrafında buzla yatakta olacaktır.

Ameliyattan 7-10 gün sonra bizimle kontrol randevunuz olacaktır. Bu randevu sırasında uzmanımız ameliyat bölgesini inceleyecek ve kendi kendine çözülmeyen dikişleri alabilir. Bazı durumlarda, bölgenin düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olmak ve gerekli röntgen görüntülerini çekmek için hastalardan birkaç kez daha gelmeleri istenir.

Sinüs liftten tam iyileşme, sinüslerin iyileşmesi ve kemiğin diş implantlarını destekleyecek kadar güçlü olması için en az 6 ay sürer. Süreç yavaş gibi görünse de, bir ömür boyu sürecek sonuçlar için çalışıyorsunuz.

İMKANSIZI YENİDEN MÜMKÜN HALE GETİRMEK

Sinüs kaldırma ameliyatı büyük bir girişim gibi görünse de, bunu deneyimleyenler, faydalarının tamamen buna değdiğini söylüyor. Dental implantların yerleştirilmesi için destekleyici bir tabana sahip olmanız gerekir. Birçok hasta için bu yeterli destek sistemine ulaşmanın tek yolu sinüs büyütme prosedürüdür.

Bu nispeten yeni, ancak etkili ameliyat, diş implantlarını desteklemek için başka bir yolu olmayan hastalara verilen yanıttır. Sinüs büyütme ile doğal, güçlü ve güzel dişlerin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz – eksik veya başarısız çene kemikleriniz olsa bile. Cerrahi ekibimiz size her zaman istediğiniz gülümsemeyi vermek için her adımda size yol gösterecektir.

Sinüs kaldırma hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

 • Kendi vücudunuzdan alınan kemik (otojen kemik) genellikle ağzınızın veya vücudunuzun diğer bölgelerinden alınır.
 • Kadavradan alınan kemik (allojenik kemik)
 • İnek kemiği (ksenograft)
 • Sentetik kemik benzeri bir malzeme
 • Kemik kaynağı belirlendikten sonra, uzmanlarımız çenenizin ve sinüsünüzün anatomisini incelemeye büyük özen gösterecektir. Mevcut kemiğinizin yüksekliğini ve genişliğini değerlendirmek ve sinüsünüzü değerlendirmek için doğru ölçümler alınacaktır. Doktorumuz ve siz kullanılacak kemiği seçtikten sonra, prosedürde ilerleyecektir.
  • Öncelikle hasta lokal ve/veya genel anestezi ile uyuşturulur. Gerekirse, nitröz oksit kullanabilir, ancak bu daha az yaygındır.
  • Daha sonra hekimimiz, çene kemiğini ortaya çıkarmak için eskiden arka dişlerinizin olduğu yerde dişeti dokusunu kesecektir.
  • Doku kaldırılmış ve çene kemiği açıktayken hekimimiz, sinüslerin zarını nazikçe itebilecekleri kemikte küçük bir daire kesecektir.
  • Kemik parçası sinüs boşluğuna kaldırılırken delik önceden belirlenmiş kemik grefti ile doldurulur.
  • Bu yapıldıktan sonra işlem tamamlanır ve hekimimiz kesiyi dikişlerle kapatır.

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.