Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > Ortodontik Tedavi

ORTODONTİK TEDAVİ

Ortodonti, çarpık dişler veya kötü ısırıklar olarak da bilinen maloklüzyonların teşhis ve tedavisine odaklanan diş hekimliğinin özel bir dalıdır.

Gülümsemenizin uyumunu iyileştirmenin birçok faydası vardır ve kliniğimizde buna yardımcı olabilecek ortodontik tedaviler sunuyoruz. Çocuklara ve gençlere yönelik bir tedavi olmanın çok ötesinde, ortodontinin faydalarından her yaşta yararlanabilirsiniz. Seçeneklerinizi keşfetmek için diş hekimlerimizden hemen randevunuzu alın.

Çocuklar ve gençler için ortodontik tedaviler çok yaygın olsa da, ortodontik bakım alan birçok yetişkin de vardır. Bazı yetişkinler, yetişkinlikte çarpık dişlerini düzelttirir çünkü sorun, gençken hiç çözülmemiştir. Diğerleri, bir kaza sonucu dişlerinin yanlış hizalanmasından sonra veya çocuklukta tedaviden sonra yerinden oynamış dişlerini düzeltmek için tedaviye başvururlar.

Ortodontik Tedavi Seçiminizi Yapabileceğiniz Ana Başlıklar

  • Üst dişleriniz, alt dişlerinizin önüne çok fazla uzandığında ortaya çıkan ve yiyecekleri ısırmanızı zorlaştıran bir anormallik,
  • Alt ön dişlerin, üst ön dişlerden daha fazla çıkıntı yaptığı bir hizalama sorunu,
  • Üst ve alt ön dişlerin birleşmediği bir maloklüzyon,
  • Üst dişlerin alt dişlerin içine oturması şeklinde bir anormallik,
  • Çenenin dişler için çok küçük olduğu ve dişlerin üst üste gelmesine ve kalabalık görünmesine neden olan bir durum

En Sık Yapılan Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Siz veya çocuğunuz düz dişler istiyorsanız, ilk adımınız “yakınımdaki bir ortodontist” aramak olmalıdır ki ve bizi buldunuz tebrikler! Bugün bir danışma için randevunuzu planlayın. Isırık problemleri bu yaşta fark edilmeye başladığı için çoğu çocuk 7 yaş civarında bir ortodontist tarafından değerlendirilmelidir. Maloklüzyonun doğasına bağlı olarak ortodontistiniz sizin veya çocuğunuzun düz dişlere ulaşmasına yardımcı olmak için özel bir tedavi protokolü önerebilir. Çoğu vaka diş teli veya şeffaf hizalayıcı ile tedavi edilebilir.

Diş Telleri

Geleneksel diş telleri, dişleri yavaşça uygun pozisyonlara kaydıran bir dizi braket ve teldir. Çoğu genç hastanın bir yıl veya daha fazla diş teli takması gerekir, ancak hafif yanlış hizalama sorunları olan bazı yetişkinlerin bunları yalnızca birkaç ay takması gerekebilir.

Ortodontistinizin seçim yapmanıza yardımcı olabileceği birkaç farklı diş teli türü vardır. Geleneksel metal diş telleri en uygun fiyatlı seçenektir, ancak bazı hastalar belirgin görünümlerinden hoşlanmazlar. Diş renginde seramikten yapılan diş telleri, doğal dişlerinizle biraz daha uyum sağlayan uygun fiyatlı bir seçenektir.

Diş teli takmak dişler gibi bazı rahatsızlıklara neden olabilirken, ağrı kesiciler ile ağrıları yönetmek kolaydır. Diş hekimi, tellerin yanaklarınıza sürtünmesini önlemek için ağda sağlayacaktır. Diş teli olan hastaların, doğru hareketin gerçekleştiğinden emin olmak için diş tellerinin ayarlanması ve sıkılması için her 4 haftada bir ortodontistlerini ziyaret etmeleri gerekir.

Invisalign (Şeffaf Hizalayıcılar)

Özellikle dişlerini düzeltirken profesyonel bir görünüm elde etmek isteyen özgüveni yüksek gençler ve yetişkinler arasında popülaritesi artan diş tellerine bir alternatiftir. Bu ortodontik tedavi, dişlerinizin üzerine oturan ve onları yavaşça yerlerine kaydıran bir dizi şeffaf, plastik tepsiden (hizalayıcı) oluşur. Çok yakından bakmadıkça kimse dişlerinizdeki plakları göremez.

Invisalign, dişlerinizi düzeltirken mevcut yaşam tarzınızı korumanızı kolaylaştırır. Yemek için plakları çıkarırsınız, böylece herhangi bir diyet kısıtlaması olmaz ve dişlerinizi fırçalamak için de çıkarırsınız, bu da iyi hijyen alışkanlıklarına ayak uydurmayı kolaylaştırır. Gençler için Invisalign Teen olarak bilinen özel bir şeffaf hizalayıcı sistemi bile var. Ancak plakları çıkarmayı ve değiştirmeyi hatırlamak belirli bir seviye veya sorumluluk gerektirdiğinden, bu sistem tüm genç hastalar için uygun olmayabilir. İstenen sonuçları elde etmek için plakların günde 20 – 22 saat boyunca sürekli olarak takılması gerekir.

Yanlış hizalanmanızın doğasına bağlı olarak, ortodontistiniz diş teli veya Invisalign kullanımınızı desteklemek için başka tedaviler önerebilir. Bazen üst çeneyi genişletmek ve aşırı kalabalık dişlere daha fazla yer açmak için damak genişletici adı verilen bir cihaz kullanılabilir. Diş teli veya Invisalign takmayı bitirdiğinizde, ortodontistiniz dişlerinizi yeni konumlarında tutmak için tipik olarak size bir tutucu takacaktır.

Özel durumlarda kullanılabilecek birkaç başka ortodontik tedavi de vardır:

Sabit bir yer tutucu, bir çocuk erken süt dişini kaybettiğinde bir yeri açık tutmak için kullanılan bir cihazdır. Yeni yetişkin dişlerin uygun yerlerde sürmesine yardımcı olur. Ateller, çeneyi daha iyi bir pozisyonda oturacak şekilde eğitmeye yardımcı olmak için giyilen cihazlardır. Dudak tamponları, dudaklar ve dişler arasında boşluk oluşturan ve dişleri yerinden oynatabilecek baskıyı hafifletmeye yardımcı olan cihazlardır.

Açıkça konuşmakta güçlük çeken birçok çocuk, problemlerini en azından kısmen yanlış hizalanmış dişlerde suçlayabilir. Yanlış yerleştirilmiş dişler, uygun bir dil konumu gerektiren sesleri çıkarmayı zorlaştırır. Çoğu zaman konuşma güçlüğü çeken çocuklar uygun ortodontik tedaviden sonra daha net konuşmaya başlarlar. Doğru konuşma, yaşıtlarıyla uyum sağlamalarını ve özgüvenle konuşmalarını kolaylaştıracak ve bu da ileriki yaşamlarında kariyer hedefleri üzerinde derin bir etki yaratabilir.

Kötü hizalanmış dişleri olan insanlar genellikle elma gibi yiyecekleri çiğnemekte veya ısırmakta zorlanırlar. Ortodontik tedavi, diş teli takarken gevrek ve yapışkan yiyeceklerden vazgeçmek anlamına gelse bile, sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmanızı kolaylaştırabilir.

Ortodontik tedaviye nasıl başlayabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, diş hekimlerimizden randevu almak için bugün bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Sağlıklı ve uzun süreli bir gülümsemeye kavuşmanıza yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz!

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.