Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > Diş Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA TEDAVİSİ NEDİR?

Diş beyazlatma, sararmış dişlerin rengini açan etkili ve konservatif bir kozmetik tedavidir . Diş beyazlatma yüzyıllardır diş hekimliğinde uygulanmaktadır.

Diş beyazlatma, ucuz olması, oldukça etkili olması ve hızlı sonuçlar vermesi nedeniyle en yaygın seçmeli diş prosedürlerinden biridir.

Pek çok insan görünüşlerini iyileştirmek ve özgüvenlerini artırmak için beyazlatma tedavilerine yatırım yapar . Diş beyazlatma da diğer kozmetik işlemlerden ( kaplama gibi ) daha ucuzdur .

Tedavi başarısı her hasta için farklıdır. Herkesin opaklık, yarı saydamlık, parlaklık ve floresan gibi farklı diş özellikleri vardır. Bazı hastalar sonuçları görmek için daha fazla tedaviye ihtiyaç duyarken, diğerleri daha az bakım gerektirir. Neyse ki, daha beyaz dişler istiyorsanız, en sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri kesmek zorunda değilsiniz. Kliniğimizde yapılacak işlemler ile hızlı ve etkili bir şekilde dişlerinizi beyazlatmak mümkün olacaktır.

DİŞLERDE RENK DEĞİŞİKLİĞİ VE LEKELENMESİNE NEDEN OLAN NEDİR?

Dişlerinizin rengi yaşam tarzınıza, diyete, alışkanlıklara ve ağız bakımı uygulamalarına bağlıdır. Diş renklenmeleri de iki kategoriye ayrılır: dışsal ve içsel.

Dışsal diş lekeleri, bir kişinin yaşamı boyunca doğal olarak oluşan yüzeysel yüzey lekeleridir. Kahve, çay, kırmızı şarap ve köri gibi koyu renkli yiyecek/içeceklerin tüketilmesinden kaynaklanır. Tütün ürünleri de dışsal renk bozulmasına neden olabilir.

İçsel diş lekeleri, dişlerin iç tabakasında (dentin) gelişen daha derin lekelerdir. Bu lekelerin çıkarılması, yüzeysel mine lekelerinden (dışsal) daha zordur. İçsel renk bozulmasına genellikle aşırı florür kullanımı ve bazı ilaçlar neden olur.

Dışsal ve içsel diş renklenmelerinin başlıca nedenleri şunlardır:

  •  Genetik: Herkesin diş rengini etkileyen farklı renkli dişleri ve mine yapıları vardır. Bazı insanlar ayrıca daha kalın dişlerle veya daha koyu mine ile doğarlar.
  •  Kanser tedavileri: Kemoterapi ve radyasyon dahil olmak üzere bazı kanser tedavileri diş renginin değişmesine neden olabilir.
  •  Doğal yaşlanma: İnsanlar yaşlandıkça, diş minesinin dış tabakası doğal olarak aşınır ve bu da diş renginin değişmesine ve sararmasına neden olur.
  •  Amalgam diş restorasyonları: Amalgam restorasyonlar (gümüş boşluk dolguları) sülfür içerdiklerinden siyah diş renginin değişmesine neden olabilir.
  •  Bazı ilaçlar: Tetrasiklin, antihistaminikler, antipsikotikler ve yüksek tansiyon ilaçları diş renginin değişmesine neden olabilir.
  •  Tütün ürünleri: Sigara içmek veya tütün çiğnemek zamanla diş renginin değişmesine neden olur. Diş hekimleri, dişlerinizin, diş etlerinizin ve vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlamak için bırakmanızı önerir.
  •  Koyu renkli yiyecek ve içecekler: Yüzey lekeleri genellikle aşırı kahve, koyu çay, soda ve kırmızı şarap tüketiminden kaynaklanır. Böğürtlen gibi koyu renkli meyveler bile renk bozulmasına neden olabilir.
  •  Hamileyken tetrasiklin kullanmak: Hamileyken tetrasiklin (bakteriyel hastalıklar için antibiyotik) kullanan anneler çocuklarında diş renginin değişmesine neden olabilir.
  •  Florür: Özellikle doğal olarak florür içeriği yüksek olan musluk suyundan aşırı florür tüketimi, dişlerde renk bozulmasına veya beyaz çizgilere neden olabilir.

Diş beyazlatma bir diş hekimliği şeklidir ve yalnızca bir diş hekimi veya diş hijyenisti veya diş terapisti gibi yasal düzenlemeye tabi başka bir diş hekimi tarafından diş hekiminin reçetesi üzerine yapılmalıdır.

Bazı güzellik salonları diş beyazlatma hizmeti sunar, ancak diş hekimi yoksa bu yasa dışıdır ve ağız sağlığınızı riske atabilir.

Ayrıca evde kendin yap diş beyazlatma kitleri de satın alabilirsin ama bunlar da risk taşıyabilir.

KLİNİĞİMİZDE DİŞ BEYAZLATMA

Diş hekimimiz bir ağız koruyucusu yapmak için dişlerinizin ölçüsünü alacak ve bunu bir ağartma jeli ile nasıl kullanacağınızı size söyleyecektir. Ardından, evde ağız koruyucunuzu kullanarak, jeli birkaç hafta boyunca belirli bir süre boyunca düzenli olarak uygularsınız. Bazı beyazlatma jelleri bir seferde 8 saate kadar açık bırakılabilir, bu da tedavi süresini kısaltabilir

Güçlü beyazlatma olarak da bilinen lazer beyazlatma, diş hekiminin sağlayabileceği başka bir diş beyazlatma sistemi türüdür. Dişlerinize beyazlatıcı bir ürün boyanır ve daha sonra beyazlatmayı etkinleştirmek için üzerlerine bir ışık veya lazer parlatılır. Lazer beyazlatma yaklaşık bir saat sürer.

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.