Bir noktada, muhtemelen bir aktörün ağzına sıvıyı şiddetle çalkaladığı ve ışıltılı bir gülümsemeyle bitirdiği bir gargara reklamı görmüşsünüzdür. Gargara, o oyuncunun bir gecede yaptığı gibi size bir gülümseme vermeyecek olsa da, ağız sağlığınıza yardımcı olabilir. Tabii ki, gargara ancak doğru şekilde kullanırsanız yardımcı olur.

Piyasadaki bu kadar çok ürün, ortalıkta dolaşan efsaneler ve yanıltıcı reklamlar ile ağız bakım rutininizde gargaraya ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek zor olabilir. Gargara, ne işe yaradığı ve nasıl doğru kullanılacağı hakkında konuşalım!

Ağız gargarası nedir?

Gargara, genellikle bakterileri öldürmek ve dişlerinizi, diş etlerinizi ve dilinizi temizlemeye yardımcı olmak için bir tür antiseptik içeren özel bir sıvıdır. Ayrıca ağız kokusuyla mücadele edebilir ve dişlerinizi diş çürümesine karşı koruyabilir.

Tüm gargaraların aynı etkiye sahip olmadığını unutmamalıyız. Üreticiler, farklı sonuçlar elde etmek için çeşitli bileşenleri farklı konsantrasyonlarda kullanabilirler.

Ağız gargarasının amacı nedir?

Gargara, kozmetik veya terapötik olmak üzere iki kategoriden birine girer.

 1. Kozmetik gargaralar ağız kokusunu maskeleyebilir ve ağzınızda taze bir tat bırakabilir, ancak bakterileri öldürmez veya diş eti iltihabı veya plak oluşumu gibi ağız sağlığı sorunlarına karşı koruma sağlamaz.
 2. Terapötik gargaralar, bakteri ve ağız kokusu gibi belirli sorunlarla mücadele eden aktif bileşenler içerir.

Süpermarketler de dahil olmak üzere birçok yerel mağazada her iki türü de tezgahta bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı terapötik gargaralar doktorunuzdan bir reçete gerektirir.

Ağız Suyu Enfeksiyonlara İyi Gelir mi?

Evet ve hayır. Bazı gargaralar enfeksiyonlara yardımcı olabilir . Örneğin, antibakteriyel özelliklere sahip bir gargara seçerseniz, o enfeksiyonla ilişkili ağrı ve iltihabın bir kısmını hafifletebilir.

Gargara Kullanmanın Avantajları

Şüphelenebileceğiniz gibi, gargara ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir. Doğru şekilde kullanırsanız ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru ürünü seçerseniz, gargara şunları yapabilir:

 • Diş çürümesi riskinizi azaltın.
 • Dişlerinizdeki kalıntıları ve plak oluşumunu azaltın.
 • Diş etlerinizdeki ve ağzın yumuşak dokularındaki yaraları hafifletir.
 • Diş eti iltihabını önleyin veya yönetin.
 • Tartar oluşumunu yavaşlatın.
 • Nefesini tazele.
 • Dişlerini beyazlat.

Her ağız benzersiz olduğundan, seçeneklerinizi diş hekiminizle tartışmak en iyisidir. Kişisel ihtiyaçlarınıza göre önerileri olabilir.

Güngören En Yakın Dişçi Güngören En Yakın Dişçi

İstanbul'da Üst Düzey Diş Hekimliği ve Tedavi Polikliniği!

Tek bir yerde eksiksiz diş hizmeti sunan modern poliklinik İstanbul Efe Diş Polikliniği, sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.

Kalite, mükemmellik ve müşteri dostu olan kurumumuz; üst düzey hizmet vermeyi ilke edinmiş, işini severek yapan hekimlerden kurulu, uygun fiyata kaliteli hizmeti sunmayı amaçlayarak istanbul ve diğer illerden gelen misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.

Polikliniğimiz periodontik tedavi, implantoloji, cerrahi implantasyon, diş kronu oluşturma gibi diş protezleri, ortodontik tedavi ve her türlü ağız cerrahisi konularında uzmanlaşmıştır.

İdeal bir seçim olması muhtemel nedenlerimiz;
 • Kaliteli diş tedavi hizmetinin uygun fiyata sunulması,
 • Keyifli ve hijyenik çalışma ortamı ile misafirlerimizin tedavi süresince rahatlığı üst düzeye çıkarmamız,
 • Sektörde edindiğimiz başarıların yanı sıra engin bilgi birikimine sahip hekimlerimiz,
 • Polikliniğimizi sağlıklı ve güzel dişler için ideal bir seçim haline getirmektedir. En iyi görünüm, sağlık ve başka bir güzel gülümsemeye katkı sağlayacağımızı bildiğimiz için gelişinizi dört gözle bekliyoruz!

Randevu veya bilgi almak istediğiniz tedavi seçeneği aşağıdakilerden hangisidir?

Hangi tarih sizin için uygun olur?

Ziyaret edecek kişi bilgilerinin girerek randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

* alanlar zorunlu girilmesi gereken bilgilerdir

Randevu işlemi başarıyla tamamlandı!

Değerli misafirimiz, belirttiğiniz tarih ve kişi bilgileri doğrultusunda randevu talebinizi aldık. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Sağlık Turizmi

Tedavi sürecinizi, harika bir tatile dönüştürüyoruz.

Tedavi Planlaması

Panoramik röntgen ve fotoğraf göndermenizi ve bizden beklentilerinizi iletmenizi rica ederiz. Diş hekimi ekibimiz durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun diş tedavi planı hakkında yaklaşık fiyat, konaklama ve Türkiye'de kaç gün kalmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Randevu Al
Tedavi Planlaması

Seyahat ve Konaklama

Size göndermiş olduğumuz tüm detaylı tedavi planlamasından memnun kaldığınızda kendinize en uygun tedavi tarih aralığını belirleyebilirsiniz. Size konforlu bir konaklama deneyimi yaşatacak seçeneklerimizden birini seçerek uçuşunuzu planlayabilirsiniz.

Randevu Al
Seyahat ve Konaklama

Taşıma

Sizleri özel VIP aracımız ile havalimanında karşılıyoruz. Hasta koordinatörümüz tüm tedavi süreciniz boyunca yanınızda olacaktır. Türkiye'deki havalimanı, oteliniz ve diş merkezimiz arasındaki tüm ulaşımlarınızda sizden hasta koordinatörümüz sorumlu olacaktır.

Randevu Al
Taşıma

Tedaviye Başlama

Sizi hava alanından aldıktan sonra İstanbul'daki diş merkezimize getiriyoruz ve aynı gün hiç vakit kaybetmeden tedavinize başlıyoruz. Efe Diş Polikliniği Türkiye, en son teknoloji ekipmanlardan destek alarak tedavinizi kısa sürede tamamlayabilmektedir.

Randevu Al
Tedaviye Başlama

Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Türkiye'de diş tedavinizi mükemmel bir tatile dönüştürüyoruz. Türkiye'deki diş merkezimizde günlük tedavileriniz ortalama 1 saat sürecektir. Geri kalan zamanınızı İstanbul'un turistik ve tarihi yerlerini gezerek geçirebilirsiniz. Türkiye'de harika bir diş tatili sizi bekliyor.

Randevu Al
Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Tedavi Sonrası

Güvenli, başarılı tedavilerle hastalarımıza kalıcı sonuçlar sağlıyoruz. İstanbul, Türkiye'deki diş tedavinizden sonra, tüm hayatınız boyunca bizimle iletişim halinde olabilirsiniz. Her hastamızı Efe Diş Polikliniği ailesinin bir parçası olarak görüyor ve onlara her türlü desteği sağlıyoruz.

Randevu Al
Tedavi Sonrası

Özel Efe Güngören Diş

Fotoğraf Galerisi

Özel Efe Güngören Diş

Basın ve Medya

Özel Efe Güngören Diş

Size nasıl yardımcı olabiliriz?