Diş dolgularının bir diş muayenehanesinde yapabileceğiniz en yaygın işlemlerden bazıları olduğunu biliyor muydunuz? Çatlak bir diş dolgusundan daha kalıcı onarımlara kadar, ne bekleyeceğinizi bilmek randevunuzu çok daha kolaylaştırabilir.

Diş Dolguları Nelerdir?

Diş dolguları , çürük nedeniyle zarar görmüş dişleri onarır. Diş hekiminiz bir boşluk belirlediğinde, alanı temizler ve dişinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve daha fazla çürümeyi önleyen güçlü bir madde ile doldurur.

Dolgu Nasıl Görünür?

Dişçi koltuğuna oturmadan önce, muhtemelen çürüğünüzün bıraktığı deliği neyin doldurduğunu bilmek istersiniz. Diş hekimleri farklı tipte diş dolguları kullanır ve hepsinin artıları ve eksileri vardır.

  • Gümüş diş dolguları olarak da bilinen amalgam dolgular, en ucuz ve en dayanıklı seçenek olmaya devam etmektedir. Bu dolgular, onları güçlü kılmak için farklı metaller kullanır, ancak koyu renklerinden dolayı fark edilir olma eğilimindedirler.
  • Kompozit diş dolguları, daha küçük veya orta ölçekli onarımlar için iyi çalışır ve oldukça dayanıklıdır. Cam veya kuvars içeren reçineler kullanarak diş renginde fark edilmeyen dolgular elde edersiniz.
  • Metal dolgular altın veya gümüş amalgam olabilir. Bununla birlikte, altın dolgular gümüş dolgulardan önemli ölçüde daha pahalıdır ve o kadar dayanıklı değildir.
  • Seramik dolgular da diş rengindedir. Genellikle leke de göstermeyen porselen dolgulardır ancak pahalı olabilirler.
  • Cam İyonomer dolgular, akrilik ve camın özel bir karışımını kullanır. Bu tür dolgular dişlerin korunmasına yardımcı olmak için florür salgılasa da, diğer seçenekler kadar uzun sürmez.

Gülerken veya konuşurken görünen dişler için diş renginde veya beyazımsı dolgular tercih edebilirsiniz. Öte yandan, metal dolgular daha uzun süre dayanır ve daha geniş alanlar ve çiğneme işleminizin çoğunu idare edenler için daha iyi tutunur.

 

Diş Dolgusu Aldığınızda Neler Beklemelisiniz?

Diş hekiminiz dolgu gerektiren bir boşluk tespit ederse, çok fazla endişelenmeyin çünkü bu yaygın bir işlemdir. Diş çürümesinden kaynaklanan hasar miktarını değerlendirmek için diş hekiminizin röntgen çekmesini bekleyebilirsiniz.

Gereken işin miktarına bağlı olarak, bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi gerekebilir. Ardından diş hekiminiz diş matkabı ile çürüğü giderecektir.

Dişte çürük kalmadığında, diş hekiminiz sterilize edecek ve deliği doldurmak için hazırlayacaktır. Kullanılan dolgu türüne bağlı olarak, diş hekiminizin mavi dalga boyunda bir ışıkla sertleşmesine veya sertleşmesine yardımcı olması gerekebilir. Son olarak, diş hekiminiz havayı parlatacak ve sizin için rahat ve işlevsel olduğundan emin olmak için ısırmanızı kontrol edecektir.

Bir Dolgu Ne Kadar Sürer?

Basit diş dolguları baştan sona yirmi ila otuz dakika sürebilir, ancak bir saate kadar planlamak isteyebilirsiniz. Birkaç dişin doldurulması gerekiyorsa veya daha fazla çalışma gerektiren karmaşık bir boşluğunuz varsa, orada daha uzun süre kalabilirsiniz. Karmaşık vakalar birden fazla ziyaret gerektirebilir.

Dolgudan Sonra Ne Yenir?

Dolgudan sonra ağzınızın biraz hassas ve hassas olabileceğini, ancak çok fazla ağrı yaşamamanız gerektiğini unutmayın. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak iyi bir fikirdir. İlk birkaç günün ötesinde, herhangi bir kısıtlamanız olmamalıdır.

Diş Dolguları Ne Kadar Sürer?

Ne yazık ki kalıcı diş dolgusu diye bir şey yoktur. Amalgam ve metal gibi bazı diş dolgusu türleri yirmi yıl veya daha uzun süre dayanabilse de, sonunda yenisine ihtiyacınız olacaktır.

Neden Geçici Diş Dolgusuna İhtiyacım Olur?

Geçici diş dolguları, diş sorunları için yer tutucu ve hızlı düzeltme işlevi görür. Diş hekimi görene kadar dişinizi korumak için diş acil durumlarında hasarlı bir çatlağı veya deliği doldurabilirler .

Güngören En Yakın Dişçi Güngören En Yakın Dişçi

İstanbul'da Üst Düzey Diş Hekimliği ve Tedavi Polikliniği!

Tek bir yerde eksiksiz diş hizmeti sunan modern poliklinik İstanbul Efe Diş Polikliniği, sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.

Kalite, mükemmellik ve müşteri dostu olan kurumumuz; üst düzey hizmet vermeyi ilke edinmiş, işini severek yapan hekimlerden kurulu, uygun fiyata kaliteli hizmeti sunmayı amaçlayarak istanbul ve diğer illerden gelen misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duymaktadır.

Polikliniğimiz periodontik tedavi, implantoloji, cerrahi implantasyon, diş kronu oluşturma gibi diş protezleri, ortodontik tedavi ve her türlü ağız cerrahisi konularında uzmanlaşmıştır.

İdeal bir seçim olması muhtemel nedenlerimiz;
  • Kaliteli diş tedavi hizmetinin uygun fiyata sunulması,
  • Keyifli ve hijyenik çalışma ortamı ile misafirlerimizin tedavi süresince rahatlığı üst düzeye çıkarmamız,
  • Sektörde edindiğimiz başarıların yanı sıra engin bilgi birikimine sahip hekimlerimiz,
  • Polikliniğimizi sağlıklı ve güzel dişler için ideal bir seçim haline getirmektedir. En iyi görünüm, sağlık ve başka bir güzel gülümsemeye katkı sağlayacağımızı bildiğimiz için gelişinizi dört gözle bekliyoruz!

Randevu veya bilgi almak istediğiniz tedavi seçeneği aşağıdakilerden hangisidir?

Hangi tarih sizin için uygun olur?

Ziyaret edecek kişi bilgilerinin girerek randevu işlemini tamamlayabilirsiniz.

* alanlar zorunlu girilmesi gereken bilgilerdir

Randevu işlemi başarıyla tamamlandı!

Değerli misafirimiz, belirttiğiniz tarih ve kişi bilgileri doğrultusunda randevu talebinizi aldık. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Sağlık Turizmi

Tedavi sürecinizi, harika bir tatile dönüştürüyoruz.

Tedavi Planlaması

Panoramik röntgen ve fotoğraf göndermenizi ve bizden beklentilerinizi iletmenizi rica ederiz. Diş hekimi ekibimiz durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun diş tedavi planı hakkında yaklaşık fiyat, konaklama ve Türkiye'de kaç gün kalmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Randevu Al
Tedavi Planlaması

Seyahat ve Konaklama

Size göndermiş olduğumuz tüm detaylı tedavi planlamasından memnun kaldığınızda kendinize en uygun tedavi tarih aralığını belirleyebilirsiniz. Size konforlu bir konaklama deneyimi yaşatacak seçeneklerimizden birini seçerek uçuşunuzu planlayabilirsiniz.

Randevu Al
Seyahat ve Konaklama

Taşıma

Sizleri özel VIP aracımız ile havalimanında karşılıyoruz. Hasta koordinatörümüz tüm tedavi süreciniz boyunca yanınızda olacaktır. Türkiye'deki havalimanı, oteliniz ve diş merkezimiz arasındaki tüm ulaşımlarınızda sizden hasta koordinatörümüz sorumlu olacaktır.

Randevu Al
Taşıma

Tedaviye Başlama

Sizi hava alanından aldıktan sonra İstanbul'daki diş merkezimize getiriyoruz ve aynı gün hiç vakit kaybetmeden tedavinize başlıyoruz. Efe Diş Polikliniği Türkiye, en son teknoloji ekipmanlardan destek alarak tedavinizi kısa sürede tamamlayabilmektedir.

Randevu Al
Tedaviye Başlama

Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Türkiye'de diş tedavinizi mükemmel bir tatile dönüştürüyoruz. Türkiye'deki diş merkezimizde günlük tedavileriniz ortalama 1 saat sürecektir. Geri kalan zamanınızı İstanbul'un turistik ve tarihi yerlerini gezerek geçirebilirsiniz. Türkiye'de harika bir diş tatili sizi bekliyor.

Randevu Al
Tatilinizin Keyfini Çıkarın

Tedavi Sonrası

Güvenli, başarılı tedavilerle hastalarımıza kalıcı sonuçlar sağlıyoruz. İstanbul, Türkiye'deki diş tedavinizden sonra, tüm hayatınız boyunca bizimle iletişim halinde olabilirsiniz. Her hastamızı Efe Diş Polikliniği ailesinin bir parçası olarak görüyor ve onlara her türlü desteği sağlıyoruz.

Randevu Al
Tedavi Sonrası

Özel Efe Güngören Diş

Fotoğraf Galerisi

Özel Efe Güngören Diş

Basın ve Medya

Özel Efe Güngören Diş

Size nasıl yardımcı olabiliriz?