Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > 20 Yaş Diş Çekim Tedavisi

20 YAŞ ÇEKİM

20 yaş dişleri, hepimizde var, ama onları tutmanın veya bırakmanın zamanı ne zaman? Son diş muayenenizde diş hekiminiz dişlerin çekilme zamanının geldiğini size bildirmiş olabilir. Bu sizi endişeli hissettirse de, yirmi yaş dişlerini çıkarma işleminin yaygın ve basit olduğunu göreceksiniz.

Yirmilik Dişler nedir?

Yirmi yaş dişleri, üst ve alt çenenizde diş eti çizginizin çok gerilerinde yaşayan üçüncü azı dişlerinizdir. Genellikle diş eti çizgisinin altında uzanırlar ve diş eti çizgisinden çıkmaya çalışırken dişlerinizi iterek büyürler. Tipik olarak, bu 17-25 yaşları arasındaki hastalar için olur. Kliniğimiz, yirmilik dişlerinizin nerede büyüdüğünü ve dişlerinizi nerede etkileyebileceğini belirlemek için bir röntgen kullanacaktır. Her hasta yirmi yaş dişlerini çekmek zorunda değildir, ancak ağız sağlığı bu büyük azı dişlerinden olumsuz etkilenebileceğinden çoğu hasta bunu yapar.

Yirmilik Diş Çekme Nedenleri

Yirmi yaş dişlerinin çekilmesini önerebileceğinin tek veya birleşik faktörlerden oluşan birkaç nedeni vardır. Bu azı dişlerinin dişlerinizi hangi yönde etkileyeceğini anlamak için diş röntgeni gerekir. İleride daha az komplikasyona yardımcı olabileceğinden, bunu ergenlik çağının sonlarında kontrol ettirmek en iyisidir.

  • Yeterli yer yok: Bazen, tüm bu dişler için yeterli yer yok! Yirmilik dişleriniz, çıkacak son dişlerinizdir ve çenenizde yeterli alana sahip olmak zor olabilir. Çeneniz yirmilik dişlerinizin gelişeceği yerde eğrilmeye başlarsa, büyük olasılıkla yeterli alan yoktur.
  • Gömülü dişler: Genellikle yirmi yaş dişleri çıkarken etraflarındaki dişleri etkileyebilirler. Bu, özellikle yeterli alan olmadığında geçerlidir. Bilgelik dişleri, konumlarına büyümek için hala ileriye doğru itilecektir. Ancak bunun nasıl şekillendiğine bağlı olarak ağzınızdaki diğer azı dişlerini zorlayabilir. Ayrıca kapana kısılarak diş etlerinde ve çenede ağrı ve rahatsızlığa neden olabilirler.
  • Diş eti hastalığı ve çürükler: Yirmi yaş dişleri diş eti çizginizin çok gerisinde yer alır ve bu da onu ulaşılması ve temizlenmesi zor bir nokta haline getirir. Ayrıca azı dişlerinize çok yaklaşabilir, onları itebilir veya fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştıran bir açıyla gelebilirler. Bu, koşullara bırakıldığında, hastalar çürük ve diş eti hastalığı geliştirmeye başladıklarını görebilirler. Uygun ağız hijyenine izin vermek için bunları çıkarmanız gerekir.

Yirmi yaş dişlerinin çekilme zamanının gelip gelmediğini belirlemek için kliniğimiz tarafından bir sözlü muayene yaptırmanız gerekir. Bunun için hemen rezervasyon yapabilir ya da bizi ziyaret edebilirsiniz.

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.