Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > Zirkonyum

ZİRKONYUM

Diş kronları, bir dişi veya diş implantını kaplayan kapaklardır. Diş hekimleri genellikle kırık, zayıf veya şekilsiz dişleri desteklemenin bir yolu olarak kuronları önerir.

Diş kronlarıçok aşınmış veya ciddi şekilde rengi bozulmuş bir dişi kapatmak için de kullanılabilir. Ayrıca birden fazla dişi güçlendirmek için köprülerle birlikte kullanılabilirler .

Kronların yapıldığı malzemeler söz konusu olduğunda, seramik ve metal dahil olmak üzere birkaç olası seçeneğiniz vardır. Bazı insanlar için şu anda mevcut olan bir başka seçenek de zirkonyum kaplamadırZirkonyum kronlar, çok dayanıklı bir seramik malzeme türü olan zirkonyum dioksitten yapılır.

ZİRKONYUM FAYDALARINI KISACA MADDELENDİRMEK GEREKİRSE;

Zirkonyadan yapılan kuronlar giderek daha yaygın hale geliyor ve bazı avantajlar sunuyorlar.

ZİRKONYUM KUVVETLİDİR

Zirkonyumun en büyük avantajlarından biri sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Arka dişlerinizin çiğnediğiniz yiyeceklere ne kadar kuvvet uyguladığını düşünün.

Kronlarınızın güçlü bir malzemeden yapılması gerekir, bu nedenle zirkonyum, ağzınızın arka kısmındaki kuronlar için iyi bir seçim olabilir. Ayrıca zirkonyum çok güçlü olduğu için diş hekimi dişiniz için çok fazla hazırlık yapmak zorunda kalmayacaktır ve kısa sürede tedavinizi sonuçlandırabilecektir.

ZİRKONYUM UZUN ÖMÜRLÜDÜR

Bir çok araştırmaya göre, zirkonyum bazlı kuronlar 5 yıl boyunca metal bazlı kuronlar kadar başarılı oldu. Monolitik zirkonyum olarak adlandırılan zirkonyum yapılan kuronlar ise özellikle dayanıklıdır.

ZİRKONYUM BİYOUYUMLULUK TERCİHİDİR

Zirkonyum, biyouyumluluğu nedeniyle birçok diş hekiminin tercihidir; bu, vücudu iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik tepki üretmeye teşvik etme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Metal destekli sabit protezlere iyi bir alternatiftir, dişetlerinde grileşmeler olmaz. En önemli özelliği bu kadar sağlam bir materyalin ışık geçirgenliğinin iyi olmasıdır. Bu durum çok iyi estetik sonuçlar doğurmasını sağlar. Metal alerjisi olan hastalarda rahatça kullanılabilen, ideal diş kaplama malzemesidir. zirkonyumun ısı iletkenliği düşüktür, dişlerde hassasiyet yapmaz.

Hem ön hem de arka dişlerde uygulanabilir. Tek diş kaplamalarında veya köprü protezlerde kullanımı uygundur. İmplantların üstüne de zirkonyum uygulanabilir. Oluşabilecek enfeksiyonlara karşı doku dostu bir materyal seçimi ve hekimin doğru teknikle ve özenle çalışması zirkonyumu implantüstü protezlerde başarılı yapmıştır.

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.