Özel Efe Diş Polikliniği

Anasayfa > Protez Tedavisi

PROTEZ TEDAVİSİ

Prostodonti, dişlerin teşhisi, tedavi planlaması, restorasyonu ve değiştirilmesi konusunda uzmanlaşmış diş hekimlerini ilgilendiren bir başlıktır. Odak noktaları kronlar, protezler ve kozmetik implantlardan oluşur ancak bunlarla sınırlı değildir. Protez uzmanları daha yüksek bir eğitim düzeyi elde etmiş ve dişhekimliği okullarını tamamladıktan sonra üç veya daha fazla yıl boyunca kapsamlı son teknoloji eğitim almıştır.

Protez, eksik dişlerin yerine yapay dişlerin yerleştirildiği diş hekimliği alanıdır. Eksik diş sayısı, eksik dişlerin yerleri ve çevre dokuların durumuna göre sabit veya hareketli protezler yapılır.

Diğer diş değiştirme yöntemleri günümüzde hala kullanılıyor olsa da, diş implantları bir nedenden dolayı altın standarttır. Protezler emme ile veya kalan dişlerinize kroşe ile takılarak yerinde kalacak şekilde tasarlanmıştır.

İlk aldığınızda mükemmel uyum sağlarken, eksik dişlerde meydana gelen doğal kemik kaybı, zamanla uyumlarını kaybetmelerine neden olarak hastaların düzenli olarak utanç verici kaymalar yaşamasına neden olabilir. Köprüler başka bir yaygın diş değiştirme seçeneğidir, ancak kron değişimi için sağlıklı diş yapısının azaltılmasını gerektirirler.

İmplantlar bu sorunlardan hiçbirini oluşturmaz. Yeni restorasyonlarınız kalıcı olarak ağzınıza sabitlendiğinden, dişlerinizin yerinden kaymasından endişe etmeden konuşmanın ve yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kron ve köprüler genelde porselen üst yapısı kullanılarak yapılır. Alt yapısında metal alaşım veya zirkonyum kullanılır. Ön bölgede estetik amaçlı sadece porselenden oluşan kronlar yapılabilir(empres). Sadece dişlerin ön yüzeyine uygulanan lamina da bir sabit protezdir. Tüm sabit protezler, çıkartılamadıklarından temizliklerine çok dikkat edilmelidir.

Hareketli protezler; hastaların takıp çıkartabildikleri akrilikten yapılan protezlerdir. Hareketli protezlerde diş seçimleri yapılırken, ön dişlerde isteğe bağlı olarak porselen veya akrilik diş, arka dişlerde ise akrilik diş kullanılır. Hareketli protezler diş veya implant destekli yapılabilmektedir. Kroşelerin(kancaların) görünmediği, bazı dişlere kron yapılarak uygulanan hareketli proteze de hassas tutuculu protez denir.

Tamamen dişsiz olan hastalara ise total protez yapılır. Eğer tam dişsiz veya parsiyel dişsiz hastalar hareketli protez kullanmak istemiyorsa ve çene kemiği uygunsa bu hastalara implant yapılabilir ve hastalar sabit protez kullanabilir.

Randevu Alın!

İletişim formunu doldurarak EFE DENTAL KLİNİK‘ten randevunuzu oluşturabilirsiniz.